خواص عرق بوقناق
عرق بوقناق از گیاه بوقناق گرفته می شود. فواید درمانی این گیاه سبب شده تا به عنوان ماده ای باارزش در طب سنتی مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه شما را با خواص عرق بوقناق آشنا خواهیم کرد.

مهم ترین خواص بوقناق در درمان دیابت به کار می رود. خاصیت این گیاه سبب کنترل به موقع قند خون می شود. به طور طبیعی می توان این گیاه را به جایگزین مناسبی برای قرص های کنترل قند به کار برد.

خواص درمانی بوقناق

مزایا و خواص عرق بوقناق

بوقناق گیاهی است که به همراه خار و تیغه نمایان می گردد. خواص بوقناق در داخل میوه و البته ریشه آن وجود دارد. از هر دو قسمت برای درمان بیماری ها استفاده می گردد. اگر به شکل ظاهری این گیاه دقت کرده باشید متوجه می شوید که بسیار به کنگر فرنگی شباهت دارد. از این رو بوقناق را با نام کنگر وحشی می شناسند.

این گیاه خودروست و به شکل طبیعی و وحشی در فضای طبیعت رشد می کند.

در میان متخصصان طب سنتی در مورد طبع گرم یا سرد بودن بوقناق اختلاف نظر وجود دارد. از خواص دارویی عرق بوقناق می توان به به ضد سم بودن آن اشاره کرد. این موضوع پاکسازی معده و بدن را از سموم و باکتری ها موجب می شود.

فواید عرق بوقناق

خواص عرق بوقناق سبب دفع سموم از کبد و باز شدن بهتر مجاری کبدی می گردد. فعالیت های آنزیمی کبد با عرق بوقناق به شکل منظم تری انجام می شود.

غدد فوق کلیه با عرق بوقناق کارکرد بهتری دارند. بوقناق تاثیر شگرفی بر کم شدن میزان قند خون دارد. به همین علت آن را درمانی طبیعی برای دیابت می دانند. عرق بوقناق زمانی که به طرز مستقیمی بر روی فعالیت کبد اثر می گذارد. میزان انسولین را افزایش و عملکرد لوزالمعده را در حد نرمال و ثابتی نگه می دارد.

کنترل قند خون و بوقناق

فواید عرق بوقناق موجب می شود پوست سالم و شادابی داشته باشید. فراموش نکنید هر آن چه که بر روی کبد و عملکرد آن تاثیر گذار است، نقش مهمی نیز بر روی حفاظت پوست دارد. نقش تصفیه کنندگی بوقناق موجب تصفیه خون می شود. این دفع سموم از خون و کبد باعث برطرف شدن جوش های صورت می گردد. به همین خاطر بسیاری از افرادی که دارای جوش هستند، عرق کاسنی، شاتره و بوقناق برای تصفیه و پاکسازی کبد استفاده می کنند. خواص عرق کاسنی و عرق شاتره نیز از این جهت بسیار شبیه به خواص عرق بوقناق می باشد.

درمان آکنه با خواص عرق بوقناق

عرق بوقناق مانند خواص عرق نعناع ضدنفخ است و به همین علت برای درمان ناراحتی های معده نیز به کار می رود.

مشخصات گیاه بوقناق

بوقناق نام آذری این گیاه می باشد و در فارسی به آن «خارزن بابا» و «چرخه» می گویند. این گیاه در استان های همدان، اصفهان، آذربایجان، دامنه های البرز و زاگرس در ارتفاعات 2600 متری از سطح دریا و کردستان به طور خودرو دیده می شود. محدوده رشد بوقناق نشان می دهد که این گیاه در نواحی کوهستانی فرصت بهتری برای رشد و نمو دارد.

خواص عرق بوقناق

ارتفاع قدی این گیاه بین 50 تا 200 سانتی متر متغیر می باشد. ساقه بوقناق با طرح مثلثی دیده می شود. مانند بسیاری از کنگرها در پوشش پنبه ای به رنگ سفید و آبی روشن قرار می گیرد. نام علمی بوقناق Apiaceaee است. این گیاه در کناره و نوک خود با خار دیده می شود. برگ های بزرگ و کشیده دارد. این برگ ها نیز با کناره خاردار خود نمایان می شوند. گل های بوقناق به رنگ بنفش و در شکل متراکم و ضخیم نمودار می گردند. فصل خودنمایی این گل ها، تابستان است.

عرق بوقناق و خواص دارویی آن

سایر خواص درمانی عرق بوقناق

 • درمان خوبی برای چربی خون است و تاثیر مستقیم بر روی تری گلیسیرید و کلسترول دارد.
 • عملکرد کبد را تقویت و سبب صفرا می گردد. این صفرای تولیدی به لوزالمعده منتقل می گردد.

بهبود عملکرد کبد با بوقناق

 • درمان خوبی برای کولیت معده است. ضمن اینکه بر روی بسیاری از ناراحتی های معده، تاثیر گذار است. برای خلاصی از بیماری های معده، یک استکان قبل از غذا از عرق بوقناق مصرف کنید و بعد از سرو غذا نیم استکان دیگر از عرق بوقناق میل نمایید. در این صورت از خواص عرق بوقناق بهره مند خواهید شد.
 • زمانی که عملکرد غدد فوق کلیوی را بهبود می بخشد، میزان هورمون آدرنالین موجود در بدن را نرمال می کند. با نرمال شدن این هورمون در بدن، از استرس، عصبانیت، کسالت و … خلاص خواهید شد.
 • گزینه ای ایده آل برای تحریک روده است و از این رو برای درمان یبوست کاربرد دارد.
 • ادرار آور است و همین موضوع سبب عملکرد مناسب کلیه می گردد.
 • مدر بودن بوقناق باعث می شود سنگ کلیه و مثانه دفع گردد. چون در این حالت حجم ادرار فرد مورد نظر به طرز شگرفی افزایش می یابد و این موضوع خواص عرق بوقناق را بیش از قبل آشکار می کند.

درمان سنگ کلیه با عرق بوقناق

 • کاهش قند خون و تولید انسولین به شکل طبیعی از فواید عرق بوقناق می باشد. بیماران دیابتی در هر 4 ساعت باید یک لیوان از عرق بوقناق مصرف کنند تا از فواید بوقناق بهره مند شوند.

تاثیر مصرف عرق بوقناق برای درمان بیماری ها

 • اگر دچار ناراحتی قلبی به دلیل ضعیف بودن عضله قلب هستید، می توانید از عرق بوقناق برای درمان بهره مند شوید.

خواص خارزن بابا

 • بیماری های استرس، ضعف اعصاب و … با تنظیم هورمون آدرنالین برطرف می شوند و این موضوع از فواید عرق بوقناق می باشد.
 • بسیاری از بیماری های کبدی را درمان می کند و با آن می توان عملکرد خوبی را برای کبد پیش بینی کرد.
 • درمان مناسبی برای کم خونی و کمبود پلاکت خون می باشد. به همین خاطر می توان از پیشرفت بیماری های مرتبط با کم خونی و پلاکت جلوگیری کرد.
 • تنگی نفس و آسم را درمان می کند و از عوارض و پیامدهای آن پیشگیری خواهد کرد.

امیدواریم خواص بوقناق شما را به خوبی با این گیاه آشنا کرده باشد. توجه داشته باشید خوردن عرق بوقناق برای درمان دیابت به اثبات رسیده و تاثیر آن بر کاهش میزان قند خون در بسیاری از بیماران دیابتی نتیجه بخش بوده است اما چیزی که بیش از این نتیجه تحقیق و بررسی برای شما اهمیت دارد، این است که مصرف مستمر و به موقع عرق بوقناق را از دست ندهید. در این صورت شاهد نتیجه بخش بودن این گیاه خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

نگاهی به خواص بیدمشک و فواید مصرف آن

بیدمشک علاوه بر عطر دلنشین از خواص درمانی فوق‌العاده‌ای هم برخوردار است. و در طب سنتی توصی…